Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wymogi podatkowe dotyczące analiz porównawczych dla transakcji z podmiotami powiązanymi

22 stycznia 2024 | Podatki i rachunkowość | Małgorzata Stachyra Agnieszka Krzyżaniak

W ostatnim czasie organy podatkowe coraz częściej interesują się tematyką cen transferowych i podejmują coraz więcej kontroli w tym zakresie.

Analizy porównawcze służą do obrony rynkowego poziomu stosowanych cen w rozliczeniach z podmiotami powiązanymi. To właśnie w nich organy podatkowe najczęściej szukają elementów do podważenia i doszacowania dodatkowego zobowiązania podatkowego. Wobec tego, analizy porównawcze, jako nieodłączna część dokumentacji cen transferowych, są pod szczególną lupą organów, ponieważ organy wszczynając kontrole w zakresie cen transferowych najczęściej podważają właśnie ten element.

Jako przykład może posłużyć wyrok WSA w Lublinie z  15 czerwca 2022 r. (I SA/Lu 190/22), z którego można wywnioskować, że organ w trakcie kontroli zakwestionował rynkowość dokonywanych przez spółkę rozliczeń z tytułu nabywania licencji na znak towarowy, podważając wyniki posiadanej przez spółkę analizy porównawczej. Wśród głównych zarzutów dotyczących analizy porównawczej pojawiły się:

∑ niewłaściwy dobór próby,

∑ nieprawidłowo przyjęte kryterium geograficzne,

∑ nieprawidłowa selekcja umów. Co istotne był to wyrok niekorzystny z perspektywy podatnika ponieważ Wojewódzki Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu sprawy, podzielił stanowisko organu podatkowego w zakresie zarzutów do analizy porównawczej oraz potwierdził zasadność przeprowadzonego przez organ doszacowania dochodu spółki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12778

Wydanie: 12778

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament